Ransomware: kas tai?

Anksčiau nusikaltėliams buvo populiaru gauti pinigų iš virusais užkrėstų kompiuterių savininkų, dėl masinių kenkėjiškų el. laiškų (SPAM) siuntimo bei internetinės bankininkystės kodų vagysčių. Tačiau tokie būdai reikalauja daug laiko, todėl programišiai/nusikaltėliai (hacker‘iai) perėjo prie labiau intelektualaus būdo – piniginės išpirkos reikalavimo iš virusais užkrėstų kompiuterių vartotojų, už užkoduotos asmeninės informacijos atkodavimą/atrakinimą. Ši virusų atmaina anglų kalboje yra vadinamas „ransomware“.

Šių virusų veikimo principas yra ganėtinai paprastas. Jie patekę į kompiuterį neleidžia jo vartotojui naudotis juo, kol nėra sumokami pinigai į atitinkamą sąskaitą. Tačiau pavojingiausia yra tai, kad paprastas kompiuterio naudotojas gali neatskirti „ransomware“ viruso nuo antivirusinės programos. Dažniausiai jie būna labai panašūs ir leidžia keisti atitinkamus kompiuterio parametrus, tokius kaip Windows ugniasienę arba net sąsajos kalbą.

Tačiau kaip galima to išvengti arba minimizuoti žalą?

  1. Nemokėkite išpirkos. Tikimybė, kad sumokėjus išpirką atgausite savo duomenis yra labai maža. Tai priklauso nuo to asmens, kuris užkrėtė Jūsų kompiuterį – gali pakakti vieną kartą sumokėti ir Jūs atgausite savo failus, tačiau gali tekti mokėti ne vieną kartą.
  2. Nespauskite el. laiškuose prisegtų nuorodų. Tai ypač populiaru su SPAM tipo laiškais, kuriuose gali būti rašoma, kad yra siunta, kurios nepavyko Jums pristatyti, arba kokia nors programa, kuri būtent Jums yra nemokama, o dažnu atveju sąskaitą faktūra už neva suteiktas paslaugas ar nupirktas prekes, bet neapsigaukite ir jokiu būdu neatidarinėkite tokių laiškų bei juose esančių failų (attachments).
  3. Nepamirškite atnaujinti programinės įrangos. Nusikaltėliai žino apie spragas Jūsų kompiuteryje, todėl gali jomis pasinaudoti. To išvengti gali padėti nuolatinis programinės įrangos atnaujinimas.
  4. Naudokite saugumą užtikrinančią programinę įrangą. Tačiau svarbu, kad naudotumėtės tik žinomą ir iš patikimų tiekėjų įsigyta programinę įrangą, nes kaip ir minėjome – kartais antivirusinėmis programomis gali apsimetinėti patys „ransomware“ virusai. „SIMPLEA“ įmonė atstovauja didžiausius informacijos apsaugos programinės įrangos gamintojus. Taip pat gali padėti išsirinkti reikiamą įrangą pagal kiekvienos įmonės individualius poreikius
  5. Darykitės failų atsargines kopijas. Dauguma galvoja, kad tai nėra būtinybė, kol netenkama prieigos prie asmeninių ar įmonės duomenų arba jie visiškai prarandami, dėl virusų kenkėjiškos veiklos, techninių įrangos gedimų ar stichinių nelaimių. Todėl norint užtikrinti įmonės veiklos tęstinumą, išvengti prastovų, vertingos informacijos sunaikinimo BŪTINA numatyti duomenų atsarginių kopijų sudarymo ir atstatymo strategiją ir nuolat daryti savo duomenų atsargines kopijas tiek lokaliai (į išorines laikmenas) tiek į nutolusias vietas (kitą įmonės biurą ar nutolusius duomenų centrus).

Tai yra pagrindiniai penki žingsniai, kurių laikantis galima būtų sumažinti galimus nuostolius. Tačiau jeigu galvojate, kad Jums to gali neprireikti – neapsirikite. Tobulėjant IT technologijoms tobulėja ir nusikaltėliai bei jų kuriami virusai.

Kas yra "ransomware"?

SIMPLEA specialistai padės išsirinkti reikiamą įrangą pagal kiekvienos įmonės individualius poreikius.